Pages

Ads 468x60px

13 Temmuz 2009 Pazartesi

Nükleer enerji mühendisliği Ne iş yapar

Nükleer Enerji Mühendisliği programının amacı ülkemizde nükleerteknolojinin kurulması ve geliştirilmesinde çalışacak mühendisleryetiştirmektir. Bu mühendislik dalı, teknoloji ve bilgisayardakigelişmeyle birlikte hızlı bir ilerleme sağlamıştır. Nükleer EnerjiMühendisliği araştırıcı, geliştirici, kurucu, üretici ve yönetici birmühendisliktir.

Lisans Eğitimi ve Süresi:
Lisans eğitimi 4 yılda tamamlanır. Eğitimde, ağır izotoplarınnötronlarla etkileşmesi ile enerji üretimi ağırlık kazanmaktadır. Bumühendislik dalında da matematik, fizik, kimya ilk yıl temel fendersleri olarak okutulur. Daha sonra termodinamik, akışkanlar mekaniği,malzeme bilgisi, nükleer fizik, elektronik, ısı aktarımı, nükleermühendislikte sayısal yöntemler, ölçme tekniği, ısı güç sistemleri,nükleer reaktör mühendisliği, nükleer güç ekonomisi gibi mesleki vemühendislik dersleri okutulr. Eğitim kuramsal ve uygulamalı olarakyürütülür. Ayrıca öğrencilerin staj yapma zorunluluğu da vardır.

Mezunların Ünvanı ve Çalışma Alanları:
Mezunlarına Lisans Diploması ve "Nükleer Enerji Mühendisi" ünvanı verilir.
Ülkemizde Nükleer Enerji Mühendislerinin çalışma alanları kısıtlıolmasına rağmen, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, TÜBİTAK gibi kurumlarla,üniversitelerde çalışabilirler.

0 yorum:

Yorum Gönder

Hakkında

Bu sitedeki yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, Portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.