Pages

Ads 468x60px

13 Temmuz 2009 Pazartesi

Tekstil mühendisliği Ne iş yapar

Bu mühendislik programında, tekstil sanayinin kullandığı tekstilhammaddelerinin özellikleri, bunların işlenmesi ile ilgili yeni yöntemve tekniklerin geliştirilmesi için çalışmalar yürütebilecek düzeydeteknik eleman yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Tekstil Mühendisliğiprogramında öğrenciler tekstil teknolojisi ve tekstil kimyası veterbiyesi alanlarında bilgilendirilirler. Tekstil teknolojisi, iplik,dokuma, örme ve konfeksiyon, kalite kontrol konularında; tekstilkimyası ve terbiyesi ise, lif boyar madde, tekstil yardımcı maddekimyası ile baskı, apre, kimyasal tekstil, kontrol kimyası konuları ileilgilenir.

Lisans Eğitimi ve Süresi:
Eğitim süresince matematik, fizik, kimya gibi temel fen dersleri;statik, malzeme, mukavemet, dinamik, elektrik makineleri, akışkanlarmekaniği, termodinamik, ısı iletimi, otomatik kontrol gibi mühendislikdersleri yanında dokumacılık esasları, tekstil kimyası, kalite kontrol,dokuma hazırlık, pamuk iplikçiliği, yün iplikçiliği desencilik gibimeslek dersleri okutulmaktadır. Öğrenciler dersleri kuramsal veuygulamalı olarak izlemekte, yaz aylarında staj yapmaktadırlar. Lisanseğitimi 4 yılda tamamlanmaktadır.

Mezunların Ünvanı ve Çalışma Alanları:
Mezunlarına Lisans Diploması ve "Tekstil Mühendisi" ünvanı verilir.
Gelişen tekstil sanayii, beraberinde bu alanda iyi yetişmiş teknikinsan gücüne olan gereksinimi de arttırmaktadır. Tekstil Mühendisleriiş bulma sorunuyla karşılaşmamakta; hatta oldukça iyi koşullardaçalışma olanaklarına sahip bulunmaktadırlar. Tekstil Mühendisleri busektörde bulunan özel ve kamu kuruluşlarında çalışabilirler.

0 yorum:

Yorum Gönder

Hakkında

Bu sitedeki yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri "Yatırım Danışmanlığı" kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, Aracı Kurumlar, Portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.